[Documentation] [TitleIndex] [WordIndex

"rosed" Komutu Kullanılarak ROS Dosyalarını Düzenleme

rosed Kullanımı

‘rosed’ rosbash suitinin bir parçasıdır.Eğer bu komutla bir paketin içinde yer alan bir dosyada düzenleme yapılacaksa, öncelikle o paketin içine gidilmelidir.Bu işlem aşağıdaki komut dizileriyle gösterilmiştir.

Bu örnek kullanımda, ‘roscpp’ paketinde yer alan Logger.msg dosyası üzerinde nasıl düzenleme yapıldığı üzerinde durulmaktadır.

rosed Komutunun Tab Tamamlama İle Kullanımı

rosed komutu terminalde yazıldığında, bir paket içinde yer alan düzenlenebilir dosyaları çift tab tuşu basılarak listelenebilir. Bu kullanım aşağıda gösterilmiştir.

Editör

‘rosed’ komutunun kullandığı standart düzenleme programı ‘vim’dir. Ancak daha kullanıcı dostu olduğu bilinen ve Ubuntu içinde halihazırda kurulu olan ‘nano’ editörü de düzenleme işlerinde kullanılabilir.Bu tarz bir editör değişikliği için ‘~/.bashrc’ içinde düzenleme yapılmasını sağlayan aşağıdaki kodlar kullanılabilir.

Bu değişiklikten sonra ‘echo’ komutu ile editörün çeşidinin ne olduğu aşağıdaki gibi görülebilir.

(!) Please ask about problems and questions regarding this tutorial on answers.ros.org. Don't forget to include in your question the link to this page, the versions of your OS & ROS, and also add appropriate tags.

"rosed" Komutu Kullanılarak ROS Dosyalarını Düzenleme

Description: Bu aşama ‘rosed’ komutu ile kolayca dosya düzenlemesi yapılmasını açıklamaktadır.

Tutorial Level:


2019-10-12 13:12